Ayrton slaví 20 let “digitálního svícení” 

21. listopadu 2021 oslavil Ayrton 20. výročí svého vzniku. Co tato famózní léta znamenala pro společnost, která se rozhodla plně se věnovat vývoji inovativních LED technologií a svítidel?

„Když jsme Ayrton zakládali, vůbec jsme tehdy ještě netušili jak, ale chtěli jsme udělat revoluci ve světě osvětlení naprosto převratným konceptem Digital Lighting,“ říká zakladatel společnosti Ayrton, Yvan Péard. „Za posledních 20 let jsme vytvořili více než 70 zcela mimořádných digitálních svítidel, která jsou stejně inovativní jako efektivní. Jsme velice hrdí na naše úspěchy i způsob, jakým i nadále udáváme směr, a jak posouváme technologie a design až na samé hranice jejich možností. Letos slavíme 20 let vášně, kreativity a designu; 20 let spolupráce s nejlepšími světovými light designéry, kteří nám důvěřovali a věřili, že vytvoříme nástroje, které sami budou chtít používat; 20 let inovací, které přivedou k životu i ty nejdivočejší projekty.“

Péard přivedl Ayrton poprvé k životu v roce 2001 a svou společnost pojmenoval po výjimečném brazilském závodním jezdci Ayrtonu Sennovi, kterého obdivoval pro jeho brilantnost, vynalézavost a permanentní snahu posunout své řidičské umění až k absolutní dokonalosti – kvality, které si Péard a tým v Ayrton uchovávají dodnes.

Od technických inovací a originálních nápadů v oblasti kreativního a efektového svícení, přes klasická svítidla, až po první vlastní svítidla s krytím IP65, si Ayrton získal reputaci za inovace, výkon, přesnost, všestrannost a nepřekonatelnou odolnost a spolehlivost. 

Historie Ayrtonu je historií prvenství a pozoruhodného technologického pokroku, umožňujícího přivést na trh každý rok nový a originální produkt:  

Počáteční reputace, kterou společnost získala za jedinečné světelné efekty, prudce stoupla v roce 2013 s příchodem MagicPanel 602 – prvorozeným z rodiny Creative Solutions – modulárním LED svítidlem, vybaveným nekonečným pohybem Pan a Tilt a unikátní čtvercovou plochou, která poskytovala širokou škálu vizuálních efektů. Další rok následoval MagicBlade R - první z přepracované řady „Radical“. MagicDot R z roku 2015 byl první profesionální LED pohyblivou hlavou s jediným optickým kolimátorem. Díky miniaturní velikosti a úžasné všestrannosti se okamžitě a pevně etabloval jako nepostradatelná součást osvětlovacích soustav. V roce 2016 přišel MagicBurst, první vysoce výkonný grafický LED stroboskop s nekonečnou rotací v obou směrech Pan a Tilt, který krásně zapadal mezi ostatní produkty řady „Panel“. Rok 2017 přinesl MagicPanel FX, vzrušující evoluci modelu MagicPanel R s novým revolučním systémem optického zoomu, nabízející úžasné možnosti pro vytváření 2D grafických efektů. 

2017 lze označit za důležitý milník v historii společnosti. Ayrton totiž představil své první klasické svítidlo Ghibli – první pohyblivý LED spot továrně osazený systémem s ořezovými clonami, zabudovaný v překvapivě kompaktním těle. Současně s tím společnost Ayrton sestavila a začala realizovat systematický plán vyrábět ucelené řady svítidel, pokrývající projekty a eventy jakéhokoliv rozsahu a typu.

V souladu s tímto plánem přišly na svět v roce 2018 Mistral a Khamsin. Ve 2019 bylo představeno Diablo, které je stále jedním z nejoblíbenějších svítidel Ayrton. Jeho protějšek s krytím IP65 – Perseo Profile – se pro množství funkcí a mimořádný světelný výkon implantovaný do kompaktního těla odolávajícímu všem povětrnostním vlivům, stal etalonem pro svítidla kategorie IP65. A to etalonem dosud nepřekonaným co do spolehlivosti a všestrannosti.

Realizace plánů podle stanovené produktové mapy byly v plném proudu a během následujících pár let uvedl Ayrton na trh další revoluční svítidla. Huracán Profile je impozantní grafický nástroj pro rozšíření kreativity. Má výjimečný světelný výkon a zcela nový komplexní systém míchání barev CMY s dvojnásobnou úrovní sytosti, schopný generovat až 281 bilionů barev. Domino, coby větší sourozenec Perseo Profile, rozšířilo řadu multifunkčních svítidel Ayrton IP65, do které časem přibylo ještě Perseo Beam. Zcela novou kapitolou je Eurus, první multifunkční profilové svítidlo uvedené na trh v rámci nového programu SLIM-21, jehož cílem je miniaturizace svítidel a snížení jejich hmotnosti. Naproti tomu nejnovější přírůstky – Karif LT a Huracán LT – jsou prvními LED svítidly ve zcela nové produktové řadě „LT“ (Long Throw), určené pro aplikace na dlouhé vzdálenosti. 

Všechny tyto produkty mají charakteristické vlastnosti, které jsou synonymem jména Ayrton: přesnost pohybu, lehký a kompaktní tvar, fenomenální výstup, inovativní optiku a správu barev, bohaté sady funkcí, které jsou v rozporu s velikostí každého svítidla, chladicí systémy poslední generace a hranice bořící grafické efekty.

„Jsme nadšeni, že vstupujeme už do 20. roku života!“ říká generální ředitel Chris Ferrante. „Od svého založení byl Ayrton lídrem v oboru digitálního osvětlení. Yvanovy vize, které před všemi těmi lety měl, nás dovedly až k dnešnímu úspěchu. Naše produkty jsou nejlepší ve své třídě, jsou charakteristické cílenou inovací, kreativitou a kvalitou a jsou navrhovány s ohledem na naše uživatele, light designéry a kreativce. Tito lidé, spolu s našimi distributory a týmem Ayrton, jsou stejně důležití, jako naše produkty a těšíme se, že s nimi budeme příštích 12 měsíců slavit. 

„Nikdy však nezůstaneme jen spokojeně a nehybně sedět. Pro blízkou budoucnost máme naplánované další neuvěřitelné technologie a nápady, které budou po celém světě nadále vylepšovat show a akce, u nichž máme to štěstí, že jsme jejich součástí.

„Dalších 20 let nemůžeme jen čekat!"  

U příležitosti 20. výročí zveřejnil Ayrton video a nové logo a je odhodlaný i nadále vést a inovovat, jako tomu bylo po celou dobu od jeho vzniku.

Jak říká Péard: „Budoucnost teprve začala!"  

Informace o dalších produktech Ayrton naleznete na www.ayrton.eu a www.promusic.cz.

Související produkty

GHIBLI-TC je historicky první svítidlo z produkce Ayrton, standardně vybavené ořezovými clonami (framing systém). Díky tomu nabízí light designérům neomezené možnosti kreativity bez jakýchkoliv kompromisů.

Náš tip

Profile svítidlo DIABLO je nejnovější inovací společnosti Ayrton. Jde o 300 W univerzální profilové svítidlo, založené na ultra kompaktním formátu svítidla Mistral.

The ultimate in versatility, designed for multiple outdoor and indoor applications.

MAGICPANEL™FX je nové multifunkční univerzální svítidlo, vycházející z myšlenky MAGICPANEL™R. S revolučním novým optickým systémem zoomu bez viditelných pohyblivých součástí a stacionární přední čočkou, nabízí rozsah zoomu od 3,5° do 52°, což je úžasný poměr 15:1.

HURACÁN-X je technologický zázrak, který Vám přináší výjimečný světelný výkon a poskytuje Vám impozantní grafický nástroj a otvírá dveře kreativitě.

MAGICBLADE™SX je pokročilejší varianta oceňovaného svítidla MAGICBLADE™R, jehož se v celosvětovém měřítku během posledních dvou let prodalo obrovské množství. Hlavním benefitem MAGICBLADE™SX je spičkový systém zoomu s poměrem 10:1 a rozsahem paprsku 4° – 40°.

In its quest for perfection, Ayrton has developed a fixture that will turn heads. With such a versatile and compact luminaire you can only imagine the creative possibilities!

EURUS je nejnovější přírůstek řady Series 6. Je to první multifunkční profilové svítidlo představené v rámci nového programu SLIM-21, jehož cílem je miniaturizace svítidel a redukce jejich váhy.