Digico a Philips VARI*LITE v bájném světě Inků
Slavné Incké město Machu Picchu leží v peruánských Andách ve výšce 2 430 metrů nad mořem a je považováno za jeden z nových sedmi divů světa. Právě letos, přesněji 7. července 2011, uběhlo rovných 100 let od jeho znovuobjevení severoamerickým dobrodruhem a archeologem Yaleovy univerzity Hiramem Binghamem. Na oslavu tohoto výročí proběhla na úpatí stejnojmenné hory velká taneční, světelná, hudební a ohňostrojová show, které se pod vedením Eduarda San Romana zúčastnilo na 200 účinkujících. Jako klíčové technologie pro sound a light design použila peruánská rental společnost Red Power produkty značky DiGiCo a VARI*LITE.
Během slavnostního programu, jehož režie se ujal uznávaný peruánský režisér Luise Llosa, vystoupila kromě jiných například přední peruánská zpěvačka Tania Libertad. Doprovázel ji symfonický orchestr Cusco Symphony Orchestra s dirigentem Coco Salazarem a rytmická sekce složená z bicích, kláves, elektrické kytary, basy a hráče na dechové nástroje Manuela Mirandy.
Jak bylo zmíněno v úvodu, jako klíčovou technologii pro zvukový design zvolili majitelé peruánské rental společnosti Red Power Andrés Cuadros a Guillermo Riera digitální mixážní pult DiGiCo SD8. Společnost Red Power, považovaná za nejvýznamnější audiovizuální rental společnost v Peru, investovala do SD8 pro jeho zvukovou kvalitu, kompaktní velikost, výkonný software a maximální flexibilitu. Tyto vlastnosti také rozhodly pro použití SD8 v projektu Machu Picchu, kde byla velikost zvlášť důležitá z hlediska logistiky transportu techniky. Legendární město Inků z 15. století totiž leží ve výšce 2 430 metrů nad mořem.
“Použil jsem celkem 56 vstupů,” vysvětluje Andrés, "z toho osm vstupů – dva pro playback, dva pro zvukový doprovod videa, dva pro Taniu Libertad a dva pro audio FX – přímo na konzoli, zbývajících 48 vstupů pro orchestr a muzikanty přes MADI Rack“. “Pokud jde o výstupy, na dva jsem zapojil In Ear monitory Sennheiser Tanii Libertad, na další dva hlavní PA systém, jeden jsem použil pro FX systém, jeden pro bezdrátově připojený monitor, umístěný ve vzdálenosti asi 400 metrů od nás, dva pro TV recording a osm jako monitorové cesty pro orchestr a muzikanty. Vše – PA, TV recording i monitoring – jsem řešil na jediném pultu pomocí dvou snapshotů: jedním pro playbacky, druhým pro „live“ produkce.”
Andrésovi také pomohla jedinečná flexibilita pultů DiGiCo SD8. “Nebylo moc času na zvukové zkoušky,” vzpomíná. “Takže jsem si toho pomocí offline software připravil co nejvíce na hotelu, zbytek jsem si uložil během zvukové zkoušky.” I když Andrés svou SD8 miluje, měl trochu obavy, jak se bude chovat ve velké nadmořské výšce. “Všechno pracovalo perfektně,” směje se nakonec. “Byl to projekt, který vyžadoval maximální nasazení a plnou podporu našeho fantastického týmu. Věřím, že se nám podařilo něco, co by nebylo možné bez nejnovějších technologií. A digitální mixážní pult DiGiCo SD8 toho byl nedílnou součástí.”
Stejně jasno měl při výběru vhodné technologie i light designér Red Power Gian Franco Di Vitto. Ten za pomoci organizátorů rozmístil na kamenných terasách nad městem celkem 40 otočných hlav VARI*LITE VL3500 Wash a 20 otočných hlav VARI*LITE VL3000 Spot. Na trhu osvětlovacích technologií patří použitá svítidla k absolutní světové špičce. VL3000 dosahuje s výbojkou 1200W výstupní tok až 20 000 lumenů, VL3500 s výbojkou 1500W dokonce přes 50 000 lumenů. Oba modely jsou vybaveny systémem míchání barev CYM, kotoučem s pevnými barevnými filtry a filtrem CTO pro plynulé nastavení barevné teploty. Optika VL3000 i VL3500 je zoomovatelná v širokém rozsahu. U spotových verzí je k dispozici navíc velké množství rotačních a indexovatelných gobo paternů. Jsou to zkrátka špičková svítidla pro nejnáročnější aplikace. Uznejte sami, těžko by asi někdo „tahal“ přes 2,5 tuny čisté váhy do 2 430 m.n.m., kdyby tomu tak nebylo.
Jak setkání žijících legend s bájným světem Inků vypadalo si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.
Z Wikipedie: Machu Picchu [vyslov: maču pikču] (kečuánsky Machu Pikchu – Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m., asi 80 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui (1438 až 1472), Inkové začali město stavět okolo roku 1430. Město bylo později opuštěno a zcela zchátralo, i když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham. Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba. Od svého objevení se město stalo významnou turistickou atrakcí Peru i celé Jižní Ameriky. V roce 1983 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Jelikož město nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, nebylo vykradeno a poničeno. Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.