Jak Rammstein ovládli Evropu

Rok 2019 patřil fanouškům Rammstein. Je skoro k nevíře, že se kapela hrající od roku 1994 vydala na svou první šňůru po stadionech teprve loni. Během turné stihli odehrát 34 koncertů v 17 evropských státech, včetně České republiky.

Přípravy

Zvuk měla pod palcem rentalová společnost SSE, která jako hlavní systém pro celé tour zvolila značku L-Acoustics, konkrétně sérii K. Jejich partnerská firma Solotech pak dodala video systémy.

A jak sami v SSE uznávají, šlo o docela velkou výzvu. Kdo někdy viděl Rammstein naživo ví, že to nejsou rozhodně žádní minimalisté. Jordan Franks z SSE říká S koncerty na velkých stadionech máme zkušenosti z celého světa. Pro Rammstein jsme se Solotech sdíleli vybavení, řešili jsme společně logistiku a personál. To nám dost pomohlo.

Původní požadavky na PA systém vzešly od Andrease Vatera, hlavního tour systémového inženýra. Společně s projektovým manažerem SSE Milesem Hillyardem systémový návrh vypilovali, přičemž museli brát v potaz specifikace každého stadionu. V této fázi spolupracovali s technickým oddělením L-Acoustics. Díky této skupinové spolupráci jsme dali celý projekt dohromady. A všichni, kdo na tom dělali, si podporu a servis ze strany L-Acoutics nemohli vynachválit, říká Jordan Franks z SSE. 

PA systém

Dva hlavní PA závěsy se skládaly z 18 K1 a čtyřech K2 na straně a čtyřmi delay věžemi po 16 K1 a čtyřech K2. Každý z osmi roof top delays obsahovalo 12 K2. Jako frontfilly sloužilo 16 boxů Kara a 16 ARCS II.

Subwooferová sekce obsahovala 2 závěsy po dvaceti K1-SB a dalších 68 kusů KS28 na zemi.
O veškeré nutné napájení se staralo celkem 180 zesilovačů LA12X a přenos zvuku byl zajištěn přes Milan AVB.

Dělat na téhle tour bylo hrozně zajímavý, říká šéf crew v SSE Nick Pain. Celkový rozsah byl mnohem větší než stadionové tour, které jsme doposud dělali. Od velikosti stage, počtu reproboxů a zesilovačů. Něco takového neděláte každý den. Čeho se kapela asi nejvíce obávala byla kvalita zvuku. Ale skvělý systémový design a tomu odpovídající množství reprobeden zajistilo, že jsme skvěle pokryli celý prostor všech stadionů, na kterých jsme hráli.

Během zkoušek jsme si dokázali celou komplexní AVB síť ochočit a to za přispění skvělé podpory od L-Acoustics a Luminexu. Během samotné tour pak byl systém naprosto stabilní dodává Nick Pain.

Volba systému od L-Acoustics se znovu ukázala jako správná.V SSE se značkou tvoříme partnerství už několik let a těšíme se, až systém nasadíme i v dalším pokračování turné Rammstein, uzavírá Franks.

Související produkty

Top produkt

K2 je 3-pásmový aktivní full-range element WST® line source systému s měnitelným zakřivením a nastavitelnou horizontální směrovostí. Obsahuje 4 vstupní sekce: 2 LF a 1 MF s jmenovitou impedancí 8 Ohmů a 1 HF s jmenovitou impedancí 16 Ohmů.

Top produkt

Zkušenosti s technologií WST a nejnovější výzkumy L-ACOUSTICS ® jsou základem Line source K1, určeného pro svůj bezprecedentní výkon pro ozvučení venkovních festivalů a koncertů na stadionech.

Constant curvature WST systém. 2 pásmový reprobox s jmenovitou impedancí LF i HF sekce 8Ω, osazen jedním 15’’ neodymovým LF měničem v basreflexové ozvučnici a jedním neodymovým 3’’ tlakovým driverem navázaným na DOSC® waveguide. Jmenovité frekvenční pásmo reproboxů ARCS II je 50 Hz až 20 kHz.

Instalační verze širokopásmového modulárního aktivního 2-pásmového WST reproboxu osazeného 2× 8" vodovzdorným měničem s neodymovým magnetem a 1× 3" tlakovým driverem s neodymovým magnetem. Horizontální směrovost 110° (350Hz – 18kHz), vertikální nastavitelná v rozsahu 0˚ až 10°.

Top produkt

Referenční subwoofer, vyvinutý jako rozšíření frekvenčního rozsahu velkoformátových systémů. Základem KS28 jsou dva 18" měniče s velkou výchylkou a přímým směrováním.

Top produkt

Léta zkušeností s technologií WST a nejnovější výzkumy L-ACOUSTICS ® jsou základem Line source K1, určeného pro svůj bezprecedentní výkon pro ozvučení venkovních festivalů a koncertů na stadionech.

Top produkt

DSP řízený zesilovač s výstupním výkonem 12 000 W. Spínaný zdroj ovládaný pomocí DSP, pokročilé korekce power faktoru, 4 vstupy / 4 výstupy, posílené DSP zdroje, připraven na AVB/TSN.