Divadlo Husa na provázku – první instalace interkomu ASL FLEXUS v ČR

FLEXUS je nejnovější digitální interkom holandského výrobce ASL. Z pohledu uživatele se chová jako klasický analogový partyline interkom, využívá však veškerých výhod digitální technologie. Díky novému síťovému protokolu plně odpovídajícímu standardu Ethernet mohou být jednotlivé stanice připojeny systémem Daisy-chain nebo Star do vlastní autonomní sítě nebo sdílet stejnou síťovou infrastrukturu s ostatními audio protokoly, jako je Dante, Ravenna či AVB. Vlastní audio signál se z důvodu perfektní srozumitelnosti zpracovává nekomprimovaný. Převod je 16-bitový, se vzorkovacím kmitočtem 48 kHz.

A právě vynikající přenosové vlastnosti interkomu FLEXUS při dlouhých vzdálenostech, jednoduchá instalace s využitím levných kabelů Cat5e / Cat6 a možnost napájení hovorových stanic po Ethernetu (PoE) byly rozhodujícími parametry při výběru komunikačního systému pro Divadlo Husa na provázku v Brně.

Historie divadla sahá až do roku 1967, kdy zahájilo aktivitu sdružení Husa na provázku, amatérská skupina profesionálních divadelníků, studentů uměleckých škol a mladých tvůrců jiných profesí. Současná podoba divadla se začala formovat těsně po revoluci, kdy se nejprve vrátil původní, totalitní cenzurou zakázaný název Husa na provázku a konečně se začal realizovat projekt výstavby současného divadelního areálu. Historicky první a zároveň unikátní představení v tehdy ještě rozestavěném prostoru divadelní budovy se odehrálo v roce 1991. Hotový areál Divadla Husa na provázku a Centra experimentálního divadla na Zelném trhu a Petrské ulici byl otevřen 5. září 1993.

Protože se nejedná o klasickou historickou divadelní budovu, ale kovový skelet s pevnými ochozy, šachtami a mobilní lávkou, byla instalace nové infrastruktury i přes vzdálenosti mezi technickou místností a koncovými stanicemi v řádech desítek metrů relativně bezproblémová. Z technických i ekonomických důvodů byla zvolena topologie do hvězdy, kdy jsou jednotlivé kabely na straně stanic zakončené nástěnnými přípojnými místy s konektory Neutrik EtherCon, na straně technické místnosti v patch panelu Schrack.

Řídícím a komunikačním centrem digitálního interkomu FLEXUS je Master stanice FL 2400, která dovoluje připojit až 24 hovorových stanic a vytvořit až 18 partyline spojení (Grup). V Huse na provázku je umístěna v kabině osvětlovače, kde je současně využita jako 4-kanálová hovorová stanice. V Master stanici jsou naprogramovány a uloženy všechny potřebné Grupy, které jsou pak dle požadavků divadla nasdíleny jednotlivými hovorovými stanicemi. Speciální funkce, jako je hlášení na jeviště nebo dálkové vypnutí mikrofonů hovorových stanic, se nevyužívají, a proto byly v menu stanice zablokovány. Stejně tak jsou zatím bez využití audio porty pro vstup/výstup analogového audio signálu i ovládací porty GPI/GPO.

Master stanice FL 2400 je 1GB spojem standardu Ethernet připojena do data switche HP. Ten umožňuje hvězdicové připojení hovorových stanic a jejich trvalé napájení po Ethernetu (PoE) do celkového příkonu až 370W. Použitý model se značnou rezervou splňuje veškeré požadavky systému FLEXUS – plně duplexní přenos až 1GB, správu paketů podle priorit (QoS), napájení PoE Class 3 a možnost deaktivace managementu spotřeby (EEE). Jeho cena je navíc výrazně nižší než je cena specializovaných komponentů, jako jsou například špičkové produkty značky Luminex. Nově vybudovaná infrastruktura počítá s 12 hovorovými stanicemi. Osazeno je jich zatím 8, včetně Master stanice.

Vzdálené hovorové stanice FLEXUS jsou navržené pro mnohaletý provoz v náročných podmínkách. Přiřazené Grupy, jejich názvy, nastavené hlasitosti a stavy na jednotlivých interkomových kanálech se přehledně zobrazují na plnobarevných OLED displejích s vysokým rozlišením. Ty spolu s moderním ergonomickým designem usnadňují obsluhu interkomu ve stresových situacích během divadelních představení. Stanice mohou být opatřeny postranními držáky pro montáž do standardního 19“ stojanu (výška 2U) nebo osazeny do elegantních ocelových stolních konzolí. Napájí se 48 V DC ze sériové linky, v případě provozu na síti LAN přes PoE nebo lokálně pomocí síťového adaptéru. Dostupné jsou tři verze stanic, umožňující komunikaci po 4, 8 nebo 12 interkomových kanálech.

V Divadle Husa na provázku jsou všechny hovorové stanice ve stolním provedení a napájeny po Ethernetu z data switche HP. Jako hlavní inspicientská stanice slouží 12-kanálová verze FL 1230 RS, v šatnách, režii a na live postu zvukaře jsou použity 4-kanálové stanice FL 430 RS, také ve stolním provedení. Tyto stanice byly navíc doplněny optickou signalizační „kostkou“ ASL IS 141, kterou lze přímo připojit do portu na zadním panelu hovorové stanice. Zatím nevyužité interkomové linky jsou pro přehlednost na stanicích zakázány, což je indikováno červeným křížem u pravého okraje příslušného OLED displeje.

Součástí celého systému jsou také dva beltpacky ASL BP 390 s lehkými hlavovými sadami ASL HS-2/D. Tato elegantní, robustní a na ovládání výjimečně jednoduchá zařízení nabízí ve své kategorii nejvyšší možný stupeň flexibility a funkčního vybavení. Napájení (48 VDC) může dodávat sériová interkomová linka nebo jako v případě této instalace PoE z kompatibilního síťového switche. Beltpacky jsou dvoukanálové a stejně jako hovorové stanice vybaveny plnobarevným OLED displejem s vysokým rozlišením, systémem menu s proklikávací obrazovkou, PGM audio kanálem a kromě konektoru pro headset také mini Jackem pro připojení signalizačního světla, např. ASL BlinQ.

„Když jsme si porovnali náklady na instalaci analogového interkomu a digitálního systému FLEXUS, vyšel jako jasný favorit právě FLEXUS. A to i přesto, že hovorové stanice jsou samy o sobě dražší,“ říká Pavel Zgarba z Divadla Husa na Provázku. „Dalším, pro nás rozhodujícím faktorem, je pevná a mechanicky odolná konstrukce, zaručující dlouhodobou odolnost v náročném divadelním provozu. Stanice FLEXUS tento požadavek splňují a navíc jsou vzhledově velmi elegantní.“

Mezi další pozitiva Pavel řadí také napájení hovorových stanic a beltpacků po Ethernetu: “Kromě finančních úspor již při samotné instalaci nám to přináší možnost jednoduše stěhovat hovorové stanice podle potřeby v rámci všech 12 přípojných míst nebo systém postupně doplňovat a neřešit přitom dostupnost zásuvek 230V. Navíc je možné celý systém totálně překonfigurovat, a to pouhou změnou přiřazení Grup pomocí menu na jednotlivých stanicích, případně přepojením kabelových propojek na patch panelu v technické místnosti. A to opět bez nutnosti řešit napájecí přívod.“

„No, a pokud mám hledat i nějaké mínusy, možná jediný problém v tuto chvíli vidím v omezení počtu Grup na 18, což ale podle informací výrobce budou řešit další verze firmware. Ty umožní řetězení Master stanic a tomu odpovídající navyšování počtu Grup a připojených stanic.“

Současná verze systému FLEXUS už sama o sobě nabízí plnohodnotné digitální řešení pro bezpočet aplikací středně velkého rozsahu. A to nejen v divadelním prostředí. Díky robustnímu provedení, možnosti instalace do 19“ racku, digitálnímu zpracování zvuku a jednoduchému propojení kabely Cat5e / Cat6, které dnes vlastní každá touringová společnost využívající digitální ozvučovací pulty nebo řízení světel přes ArtNet, se FLEXUS přímo nabízí jako hlavní komunikační prostředek i pro oblast touringu a technické produkce.

Interkomy ASL dodává na český a slovenský trh společnost PRO MUSIC, s.r.o. Další informace najdete na www.promusic.cz.

Související produkty

Digitální interkom Flexus nabízí více než potřebujete a méně toho, co nechcete. Daisy chain nebo hvězdicová topologie, nebo kombinace z jedné Master stanice!